برگزاری گردهمایی مدیران کل فنی و حرفه ای، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و روسای مراکز آموزشی علمی - کاربردی
۹۶/۴/۲۴

 

 

 

 

  گردهمایی مدیران کل فنی و حرفه‌ای، تعاون و روسای مراکز تابعه موسسه آموزش عالی علمی کاربردی مهارت، چهارشنبه 21 تیرماه، در مرکز تربیت مربی و پژوهش‌های فنی و حرفه‌ای برگزار شد.

در این گردهمایی، ابتدا دکتر عزیزی، رئیس مرکز تربیت مربی، ضمن خوش آمدگویی، گزارش مختصری از فعالیت‌های این مرکز را ارائه نمودند و برگزاری اینچنین گردهمایی‌ها را باعث ارتباط موثر بین مراکز دانستند.

در ادامه، دکتر غلامحسین حسینی نیا، رئیس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی مهارت، هدف از برگزاری این همایش را بالا بردن سطح کیفی مراکز اعلام داشتند و بیان کردند که در 83 مرکز آموزش علمی کاربردی تابعه قریب به 17 هزار دانشجو مشغول به تحصیل هستند. ایشان در ادامه صحبت‌های خود اشاره‌ای به صندلی‌های خالی دانشگاه‌ها داشتند که برای برون رفت از این مرحله بایستی به سمت جایگزینی رشته‌های منسوخ با رشته‌های کاربردی و جدید و اجرای دوره‌های تک پودمان و تک درس گذرا روی آورد.

سپس چند تن از مدیران کل اداره آموزش فنی و حرفه‌ای استان‌ها به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند و تجربیات خود که منجر به توسعه فعالیت‌های مراکز در سطح استان شده بودند، نظیر عقد تفاهم‌نامه‌های مختلف با سازمان‌های دولتی و خصوصی، را بیان نمودند.

در ادامه، دکتر سازگارنژاد، معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، به ایراد سخنرانی پرداختند. ایشان تأکید بر ارتقای کیفیت فعالیت‌های مراکز و بروندادهای آن‌ها داشتند و پرورش و توسعه خلاقیت و نوآوری در مراکز تابعه را لازم و ضروری دانستند. ایشان بیان داشتند که 70 مرکز فنی و حرفه‌ای وابسته به موسسه مهارت می توانند به عنوان 70 مرکز نوآور و خلاق در کشور مطرح شوند و به عنوان الگویی برای سایر مراکز قرار گیرند.

پس از سخنرانی دکتر سازگارنژاد، معاونت‌های آموزشی و پژوهشی، دانشجویی فرهنگی و اداری، مالی و مدیریت منابع موسسه به بیان موضوعات مرتبط با حوزه فعالیت‌های خود پرداختند و درنهایت پرسش و پاسخ پیرامون مشکلات مراکز میان روسای مراکز و معاونت‌های موسسه صورت پذیرفت.

در بخش دوم گردهمایی که بعدازظهر برگزار گردید، ابتدا مهندس جمالزاده، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی درسی دانشگاه جامع علمی کاربردی به ارائه سخنرانی پرداختند. ایشان لزوم توجه مراکز به رشته‌های جدید و حذف رشته‌های منسوخ را در اولویت صحبت‌های خود قرار دادند و اذعان داشتند که بین مراکز و دانشگاه جامع بایستی تعامل مستمر وجود داشته باشد. همچنین، ایشان آمادگی دانشگاه جامع را در طراحی تک پودمان‌های مراکز اعلام نمودند و بیان داشتند که از تک پودمان‌های جدید و کاربردی استقبال خواهد شد.

در پایان، پنل کارآفرینی و ارائه تجربیات مراکز در این زمینه، با حضور دکتر احمد یعقوبی، معاونت دانشجویی فرهنگی موسسه و چند تن از روسای مراکز تشکیل گردید. در این پنل ابتدا دکتر یعقوبی فعالیت‌های موسسه در زمینه کارآفرینی را ارائه نمودند و سپس با حضور روسای مراکز سنقر، مریانج و بجنورد به ارائه تجربیات موفق این مراکز پرداخته شد.

 

بازگشت